BANGOS
Kitaip dar vadinama elektromagnetinė spinduliuotė, t.y. periodiškai kintantys tarpusavyje susiję elektrinis ir magnetinis laukai, sklindantys erdvėje. Periodiškai kintanti elektros srovė ar krūviai erdvėje sukuria kintamąjį elektrinį lauką, o jis – kintamąjį magnetinį lauką. Šis laukas savo ruožtu kuria kintamąjį elektrinį lauką, jis – kintamąjį magnetinį lauką ir t.t. Šie kintamieji laukai laisvai sklinda erdvėje elektromagnetinės bangos pavidalu. Elektromagnetinės bangos galėtų sklisti amžinai, jei tik jų energijos nesugertų ar neišsklaidytų aplinka.
Elektromagnetinių bangų spektras
Radijo bangų spinduliavimą ir sklidimą nagrinėja klasikinė elektrodinamika, optinės, rentgeno, gama spinduliuotės savybes – elektrodinamika ir kvantinė mechanika. Išsamiausiai elektromagnetinės spinduliuotės ir jos sąveikos su medžiaga savybes nusako kvantinė elektrodinamika. Elektromagnetinių bangų šaltiniai yra natūralūs (kosminių objektų, dangaus kūnų spinduliuotė, žaibas ir kiti) ir dirbtiniai. Radijo bangas generuoja puslaidininkiniai, lempiniai generatoriai (osciliatoriai), mikrobangas – magnetronai, klistronai, Gunno, griūtiniai dreifo diodai, optines bangas – šviesos diodai, lazeriai, molekulės ir atomai, sužadinti šilumos arba elektros. Rentgeno, gama spinduliuotė susidaro per atominius, branduolinius procesus, stabdant įgreitintas elektringąsias daleles.
Elektromagnetinės bangos gali sklisti ir kreipiamosiose sistemose – bangolaidžiuose, šviesolaidžiuose ir kitur. Elektromagnetinės bangos nusakomos elektromagnetinio lauko vektoriais E (elektrinio lauko stipriu), M (magnetinio lauko stipriu).
ŽAIDIMĄ GALIMA ŽAISTI NAUDOJANT KOMPIUTERĮ!
Užduotis:
Pertvarkykite šių tipų elektromagnetines bangas, pradedant nuo ilgiausio bangos ilgio.
- Rentgeno Bangos
- Matomos Bangos
- Radijo Bangos
- Gamma Bangos
- Infraraudonosios Bangos
- Ultravioletinės Bangos
- Mikrobangos